Systemy kamer parkowania i 360° wspomagające parkowanie

kamera 360

Parkowanie to jeden z najbardziej podstawowych manewrów wykonywanych przez wszystkich kierowców. Każda trasa kończy się na odpowiednim zaparkowaniu samochodu i czynność ta ma różne stopnie trudności w zależności od rodzaju miejsca parkingowego, tego jak ono jest duże, czy też tego, w jaki sposób zaparkowały samochody obok. Na szczęście obecnie kierowców wspomagają przeróżne systemy kamer oraz czujników.

Jakie rodzaje systemów parkowania spotkamy w samochodach osobowych?

Samochody osobowe są wyposażone w wiele naprawdę różnych systemów, które mają na celu wspomaganie parkowania. Wynika to z tego, iż ten manewr pomimo faktu, że jest on przeprowadzany przy bardzo niskiej prędkości, jest on jednym z najczęstszych powodów stłuczek i kolizji. Wynika to z wielu czynników takich jak na przykład stres, który towarzyszy szczególnie młodym kierowcom podczas parkowania.

Najbardziej podstawowy system wspomagania parkowania to czujniki. Pierwotnie znajdowały się one tylko w tylnej części samochodu i były one montowane przez producenta lub na ich montaż można było zdecydować się samodzielnie, gdyż na rynku pojawiło się wiele systemów czujników, które z powodzeniem można było dodać do swojego samochodu, tym samym ułatwiając sobie życie przy parkowaniu tyłem.

Przez lata systemy czujników parkowania znacząco się jednak rozwinęły i wpierw zaczęły być one montowane nie tylko z tyłu samochodu, lecz również z przodu, a także na bokach, by kierowca nie zahaczył o nic dowolną częścią swojego auta. Obecnie coraz częściej czujniki pełnią jedynie rolę pomocniczą dla kamer.

W ten sposób możemy bardzo płynnie przejść do kolejnego rodzaju systemów wspomagania parkowania. Mowa oczywiście o kamerach. Podobnie jak w wypadku czujników wpierw rozpoczęto montowanie kamer jedynie z tyłu tak, by kierowca za pomocą ekranu na desce rozdzielczej mógł monitorować przestrzeń, której nie mógł zobaczyć z racji na bardzo duże martwe pole lusterka wstecznego.

W ostatnich latach pojawiły się jednak najbardziej zaawansowane systemy wspomagające parkowanie bez przejmowania tej czynności. Mowa tu oczywiście o zaawansowanych systemach kamer, które są często określane po prostu jako kamery 360 stopni. Taka nazwa wynika oczywiście z tego, że kamery są zamontowane tak, by monitorować przestrzeń dookoła całego auta.

Jak działają nowoczesne systemy kamer 360°?

Sposób działania kamer 360 stopni z perspektywy kierowcy jest niezwykle proste. Podczas manewru parkowania uruchamiają się one automatycznie i na ekranie, który służy również do obsługi systemu multimedialnego widzimy z nich obraz. Ten zazwyczaj ma formę widoku z lotu ptaka, a kamery są tak skonfigurowane, by móc świetnie pokazać otoczenie auta, zupełnie jakby na pewnej wysokości nad autem była latająca kamera.

Umiejętne korzystanie z systemów kamer 360 stopni pozwala na bezbłędne parkowanie za każdym razem. Kamery te pomagają bowiem nie tylko w tym, by nie uderzyć w nic podczas manewru parkowania. Dzięki temu, że obrazują one całe otoczenie z góry kierowca, może również znacznie lepiej ustawić się pomiędzy liniami tak, by po bokach miejsca parkingowego, bez większych problemów ustawić się mogły również inne samochody.

Zaawansowane systemy parkowania

Kamery nie są jednak szczytem technologii, jeśli mowa o systemach, które znacząco wspomagają parkowanie. Ich obecność wraz z czujnikami jest jednak wymagana do tego, by działał najbardziej zaawansowany system, czyli asystent parkowania.

Z pomocą inteligentnego asystenta parkowania można nie martwić się o manewrowanie, gdyż tą czynnością zajmie się komputer, który posiadając dostęp do czujników i kamer odmierzających dystans do przeszkód z tyłu i po bokach kontroluje cały proces parkowania. W samochodach coraz częściej znajdziemy systemy, które parkują w pełni samodzielnie, jak i te, które kontrolują jedynie kierownicę, a gazem i hamulcem w odpowiedni sposób operuje kierowca. Dzięki temu parkowanie jest prostsze niż kiedykolwiek. Jest to szczególnie świetna opcja w ciasnych miejscach, czy też w takich, które wymagałaby wiele męczącego manewrowania.

Oceń!